Masz problem ze stopami? W tym artykule zapoznasz się z 5 najczęstszymi problemami z jakimi ma styczność podolog i jeśli Twój problem jest tutaj rozpisany, nie lekceważ go, a udaj się do naszej specjalistki na konsultację. Możliwe, że Twój przypadek jest już tak zaawansowany, że potrzebna jest specjalistyczna pomoc podologa ze Swarzędza. 

1. Wrastające paznokcie

Ta bolesna dolegliwość w obrębie palucha bądź innych palców stopy, występuje w momencie, gdy płytka paznokcia wbija się w wał paznokciowy, powodując stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie. W niektórych przypadkach nawet wysięk treści ropnej. Najczęstszymi przyczynami powodującymi wrastanie paznokcia może być noszenie źle dopasowanego obuwia, uraz mechaniczny, uprawianie niektórych sportów bądź nieprawidłowe obcinanie paznokcia.

W leczeniu wrastających paznokci podolog stosuje różne terapie, takie jak:

 • tamponada
 • klamra tytanowa
 • klamra korygująca
 • klamra drutowa
 • kostka Arkady

Właściwą terapię schorzenia dobiera podolog, tak aby metoda leczenia przyniosła ulgę oraz jak najszybsze rozwiązanie problemu.

2. Modzele, nagniotki, odciski

Nagniotki inaczej nazywane odciskami oraz modzele, to zgrubienie naskórka, powstałe w wyniku długotrwałego działania czynnika mechanicznego. Jest to reakcja obronna na długi powtarzający się ucisk. Ich tworzeniu sprzyja uszkodzenie skóry, obecność ciał obcych w obuwiu, noszenie nieodpowiedniego obuwia czy też deformacje kostne.

Najczęściej odciski występują na grzbietach palców, pomiędzy palcami oraz przy wałach paznokciowych.

Czym się różnią modzele od odcisków?

Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, natomiast modzele nie mają jądra, które naciskają na zakończenia nerwowe powoduje ból. Odciski są zwykle małymi zgrubieniami z białym punktem na środku tzw. jądrem. Modzele natomiast posiadają żółto-kremowy kolor, są owalne lub okrągłe i na wierzchu widoczne są linie narośniętej skóry.

Leczenie modzeli i odcisków.

Wiele osób na własną rękę stara się pozbyć problemu i niekiedy im się udaje, natomiast aby przyspieszyć proces leczenia oraz nie doprowadzić do ostrego stanu warto udać się do podologa. Usuwanie odcisków czy modzeli przeprowadzane jest w naszym salonie przez podolożkę p. Darię, która wykonuje zabieg sposób bezpieczny, szybki i bezbolesny, tak aby przyniosło to natychmiastową ulgę.

W zależności od zaawansowania zmiany skórnej, aby usunąć problem wystarczy jedna bądź dwie wizyty.

Procedura polega na stopniowym wycięciu/wydłubaniu masy rogowej, która stanowi rdzeń odcisku, za pomocą dłutka chirurgicznego. Niekiedy trzeba jeszcze oczyszczona powierzchnię oszlifować frezem. Po zabiegu , skórę trzeba odciążyć i zaopatrzyć. 

3. Pękające pięty

Pękające pięty to dość często spotykana przypadłość, w przebiegu której skóra staje się gruba, mocno napięta i przesuszona co powoduje jej pęknięcia. Po dłuższym okresie pęknięcia przechodzą w rozpadliny, które nieleczone dają duże dolegliwości bólowe. 

Przyczyny pękania pięt:

 • uwarunkowania genetyczne
 • atopowe zapalenie skóry (AZS)
 • cukrzyca typu 2
 • niedobory witamin A i B5
 • niewłaściwa pielęgnacja stóp
 • nadwaga
 • łuszczyca
 • niedopasowane obuwie

Leczenie pękających pięt

W naszym salonie, Pani Podolog przeprowadza zabieg zwykle w celach estetycznych, natomiast zdarzają się przypadki kiedy pięty są bardzo mocno popękane, co sprawia u naszych pacjentów duże dolegliwości bólowe.

Istotną rolę przy leczeniu odgrywa wywiad, tak aby ustalić przyczynę występowanie tego problemu, a dopiero później zaplanowanie odpowiedniej terapii. 

Leczenie rozpoczyna się od zmiękczenia naskórka odpowiednimi preparatami, a następnie usuwany jest zrogowaciały naskórek. Rodzaj narzędzi dostosowuje się w zależności od szerokości i głębokości pęknięć, a są to: frezy, dłutka, kapturki ścierne.

4. Ubytki w płytce paznokciowej – rekonstrukcja paznokcia

Jeśli na płytce paznokcia pojawią się ubytki, trzeba wybrać się do podologa, aby przeprowadził rekonstrukcję paznokcia. Jest to zabieg najczęściej wykonywany po urazach mechanicznych, onycholizie czy infekcjach grzybiczych. Ten mało skomplikowany zabieg pozwala przywrócić zdrowy i estetyczny wygląd stóp. 

Na czym polega rekonstrukcja paznokcia?

Na początku z pacjentem przeprowadzany jest wywiad, który ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia. Następnie po wnikliwej diagnozie podolog upewnia się czy nie ma przeciwwskazań, aby wykonać zabieg rekonstrukcji paznokcia

Odbudowa płytki zaczyna się od oczyszczenia zbędnych zrogowaceń, tak aby można było w następnym etapie nałożyć preparat. Będzie on imitował naturalną płytkę, po wymodelowaniu, tak aby prezentował się podobnie jak inne paznokcie.W większości przypadku jedna wizyta w zupełności wystarczy, natomiast przy dużych ubytkach podolog zaleca kontrolę, tak aby doprowadzić stan paznokcia do w pełni oczekiwanego rezultatu.

Rekonstrukcja paznokcia – Poznań, Swarzędz.

Zależy Ci na ładnym i zdrowym wyglądzie Twoich stóp, a dokładniej paznokci. Mamy lato, więc tym bardziej kiedy stopy są odsłonięte nie zwlekaj i umów się na konsultację podologiczną do naszej specjalistki Darii.

Przeczytaj także: JAK DBAĆ O PAZNOKCIE ? – PIELĘGNACJA, ZABIEGI, NAJCZĘSTSZE CHOROBY:

5. Onycholiza płytki paznokciowej

Onycholiza pochodzi od łac. onycholysis i występuje wtedy, kiedy paznokieć się odwarstwia i traci połączenie łożyskiem. Wolna przestrzeń wypełnia się powietrzem i można zauważyć w tym miejscu biały kolor pod paznokciem.Dochodzi natomiast często do nadkażenia miejsca, przez co kolor może się zmienić na żółty, szary, brązowy,a nawet czarny. 

Nie wolno lekceważyć tego problemu, ponieważ w wolnej przestrzeni pomiędzy paznokciem może wystąpić nadmierne rogowacenie naskórka czyli inaczej hiperkeratoza.

Możemy wyróżnić 3 rodzaje onycholizy: pierwotną – spowodowaną częstym stosowanie mani i pedicure, wtórną – która jest następstwem chorób, polekową -po spożywaniu leków.

Leczenie polega na precyzyjnej diagnozie oraz usunięciu części paznokcia, który nie przylega do łożyska. Czas odrastania takiego paznokcia zwykle waha się od 3-6 miesięcy.

Pamiętajcie o tym, aby zadbać o swoje stopy i wybierać tylko wygodne, nie sztuczne obuwie, dzięki czemu możemy uniknąć wszelkich problemów związanych ze stopami czy paznokciami. Jeśli natomiast takie się pojawią zapraszamy do naszego salonu w Swarzędzu koło Poznania przy ulicy Cmentarnej 4.