Masz problemy z paznokciami?A może potrzebujesz jedynie informacji o tym jak je pielęgnować? W tym artykule dowiesz się jak zbudowany jest paznokieć, w jaki sposób o niego dbać, jakie są choroby paznokci. Doradzimy również jak dbać o paznokcie w domu oraz jakie zabiegi na paznokcie stosować w klinice medycyny estetycznej.

Budowa paznokcia – najważniejsze elementy

Paznokieć to część naszej dłoni o wydawałoby się dość prostej budowie. Nic bardziej mylnego! Budowa paznokcia jest bardziej skomplikowana niż nam się to wydaje na pierwszy rzut oka. Paznokieć składa się bowiem z:

• wału proksymalnego;

• lunuli;

• płytki paznocie;

• brzegu paznokcia;
• wału proksymalnego;

• macierzy;

• obrąbka naskórnego;

• łożyska.

Jak dbać o paznokcie w domu ?

Zadbane paznokcie to “wisienka na torcie” kobiecej dłoni. Nie od dziś wiadomo, że mężczyźni zwracają szczególną uwagę na zadbane dłonie i paznokcie u płci przeciwnej. Płytka paznokcia powinna być nie tylko zadbana, ale smukła i odporna na uszkodzenia.

Domowe sposoby pielęgnacji paznokci są podstawą do tego, aby nie doprowadzić do poważniejszych zmian. Profilaktyka jest najważniejsza – zawsze to podkreślamy. Paznokcie można pielęgnować na wiele sposobów, ale wspólnym mianownikiem jest tu bezpieczeństwo.

Jak wzmocnić paznokcie? Najprościej w sposób naturalny poprzez wcieranie określonych olejków czy soków. Udowodniono, że oliwa, oleje, miód, sok z cytryny wpływa na wygląd wizualny, ale także wzmocnienie płytki paznokcia. Staropolską metodą jest też… spożywanie bobu, którego bogaty skład (jest źródłem witaminy C) wspiera także przy okazji cały układ odpornościowy człowieka.

Domowe spa jeśli chodzi o paznokcie można stworzyć poprzez witaminowe kuracje, zwłaszcza z dużą dozą witaminy A i E. W aptece bez problemu dostaniemy także odżywki do paznokci i naskórka, a także różnego typu olejki.

Jeśli chodzi o domowe zabiegi, to z pewnością manicure. W przypadku domowego manicure warto zaopatrzyć się w lakier do paznokci, cleaner, pilniczek i odżywki. Efekt gwarantowany!

Najczęstsze problemy z paznokciami

Czasem sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Jeśli Twoje paznokcie są zaniedbane lub co gorsze zniszczone i często się łamią, to warto umówić się na wizytę ze specjalista. Często podłożem problemu z płytką paznokcia są postępujące choroby.

Choroby paznokci:

• grzybica

• drożdżyca

• zanokcica

• łuszczyca paznokci

Objawy problemów z paznokciami mogą przybrać różnorodną postać i jest to temat na oddzielną dyskusję. Jeśli okolice paznokcia są obrzęknięte, zaczerwienione, albo co najgorsze zbiera się w nich substancja ropna, to niezwłocznie musisz odwiedzić lekarza-specjalistę. Niestety praktyka pokazuje często, że objawy problemów z paznokciami potrafią pojawić się z dnia na dzień, więc warto działać szybko i zdecydowanie.

Najlepsze zabiegi na paznokcie

Medycyna estetyczna potrafi zdziałać wiele – dotyczy się to także paznokci. Trzeba pamiętać, że wielokrotne nakładanie hybryd, z czasem powoduje, że paznokcie są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, bardziej łamliwe. Zabiegi na paznokcie kataloguje się do zabiegów podologicznych. Zapewniają one nie tylko podstawową pielęgnację, ale także obcinanie paznokci czy wsparcie leczenia chorób takich jak grzybica.


W naszej klinice najczęściej leczymy problemy z usunięciem wrastającego paznokcia poprzez jego usunięcie. W tym przypadku następuje usunięcie krawędzi paznokcia wbitego w skórę. Wszystko oczywiście odbywa się pod całkowitym znieczuleniem.

Drugim popularnym zabiegiem jest rekonstrukcja płytki paznokcia. W tym przypadku wykorzystywany jest specjalistyczny żel, który nakładany jest na zniekształcona płytkę.