Stres, permanentne zmęczenie najczęściej uwidacznia się na kobiecej twarzy. Miejscem szczególnie narażonym na niekorzystny wygląda są okolice oczu. To właśnie pod oczami widać pierwsze symptomy procesu starzenia się skóry. Jak im zaradzić? W jaki sposób pielęgnować skórę pod oczami?

Budowa skóry pod oczami – co warto wiedzieć?

Skóra pod oczami jest znacznie cieńsza niż w pozostałych częściach twarzy. Grubość skóry pod oczami wynosi mniej niż 0.5mm, a dla porównania w innych partiach nawet 3-4 mm. Charakterystyczną cechą skóry pod oczami jest mała ilosć warstwy podskórnej. Ponadto w tym miejscu nie występują gruczoły potowe, a tych łojowych również jest niewiele, o czym napiszemy niecy niżej. Niestety tkanka skórna pod oczami jest również słabo ukrwiona, co bardzo często wiąże się z występowaniem obrzęków, a jeśli naczynia krwionośne są już widoczne to wygląda to skrajnie niekorzystnie. Warto pamiętać, że tkanka skórna wokół oka jest w trybie ciągłej pracy, ponieważ znajduje się pod nią tzw. mięsień okrężny oka, który wykonuje ponad 20.000 ruchów dziennie (podczas mrużenia). 

Jakie czynniki decydują o tym, że skóra pod oczami starzeje się?

Wspomnieliśmy już, że warstwa skóry pod oczami należy do najcieńszych, dlatego jest w szczególności podatna na proces starzenia się. Ponadto, o czym warto wspomnieć zawiera stosunkowo małą ilość gruczołów łojowych, a te odpowiadają za wytwarzanie sebum. Rola sebum jest bardzo istotna ponieważ pełni ono funkcję ochronną dla skóry, chroniąc ją przed bakteriami, przesuszaniem czy promieniowaniem. Siłą rzeczy jeśli gruczoły łojowe wytwarzają z wiekiem mniej sebum, nasza skóra pod oczami jest bardziej podatna na różnego typu zagrożenia.

Jakie czynniki przyspieszają więc proces starzenia się skóry? Tak de facto, te same, które niekorzystnie wpływają na pracę całego naszego organizmu. Zaliczyć tu możemy w szczególności:

• wpływ promieniowania słonecznego;

• nadużywanie alkoholu;

• palenie papierosów;

• niską aktywność fizyczną;
• nieprawidłową dietę;

• wady i choroby genetyczne;

• silny stres.

Symptomy mówiące o tym, że skóra pod oczami się starzeje

W życiu pewne są tylko podatki i śmierć – głosi słynne powiedzenie. Warto chyba dodać do tego starzenie się skóry. Proces ten jest nieodłączną częścią zmian genetycznych zachodzących w naszym organiźmie. Oczywiście wiele czynników (zwłaszcza te, które wymieniliśmy wyżej) wpływa na jego przyśpieszenie. Nawet nieodpowiedni dobór kremów pod oczy, czy źle wykonany zabieg demakijażu, mogą negatywnie wpłynąć na wygląd skóry. 

Najczęstsze objawy starzenia się skóry wokół oczu to:


• tzw. efekt suchej skóry

• utrata jędrności;

• charakterystyczna opuchlizna powiek;

• “efekt” worków pod oczami;
• cienie pod oczami;

• zaczerwienienie skóry;

• swędzenie skóry;

Pielęgnacja skóry pod oczami

Nie ulega wątpliwości, że pielęgnacja skóry pod oczami jest niezwykle istotna z punktu widzenia wizerunkowego każdej kobiety. Żadna z nas nie chce wyglądać w pracy na zmęczoną, ale niestety praktyka życiowa pokazuje, że na wskutek zaniedbań zdarza się nam pominąć pielęgnację oczu. Tempo życia jest obecnie tak duże, że często nieświadomie zapominamy o pielęgnacji okolic oczu, a te są bardzo szybko dają nam znać, że coś jest nie tak.

Po pierwsze pielęgnację warto zacząć w domu. Zabiegi medycyny estetycznej na skórę pod oczami powinno się stosować w przypadku, kiedy domowe sposoby nie dają już oczekiwanych efektów. Najważniejsza jest profilaktyka i systematyczność.

Stosowanie łagodnych kremów pod oczy

Zacznijmy od kosmetyków, ponieważ to one są pierwszą instancją po którą sięgają kobiety. Warto zwrócić uwagę na ich skład, który powinien posiadać substancje odżywcze i regenerujące, ale przy okazji nie obciążać skóry. Dobry krem pod okolice oczu, to krem łagodny, który nie podrażnia skóry, nie powoduje efektu “szczypania” czy “swędzenia”.

Domowe zabiegi pielęgnacyjne na skórę pod oczami 

Kolejnym etapem jest stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych. W warunkach domowych możemy systematycznie nawilżać skórę pod oczami, stosować makijaż, ale także delikatny peeling. Delikatny, ponieważ warto pamiętać, że skóra pod oczami ma bardzo cienką warstwę.

Jeśli zauważymy obrzęki to dobrą receptą jest stosowanie kofeiny, która znajduje się w niektórych kremach pod oczy. Taki krem można schłodzić wcześniej w lodówce przez parę godzin, a następnie zaaplikować pod oczy.

Niewyspana i zmęczona skóra wymaga naświetlenia, rozświetlenia. Poprawę jej koloru zapewnia odpowiednia suplementacja np. regularne spożycie witaminy C, która po czasie daje optyczny efekt – skóra wygląda na świeżą, wypoczętą i jędrną.

Oprócz peelingu korzystnym działaniem będzie także nakładanie maseczek. Ten zabieg pozwala oczyścić skórę, zapchane pory pod oczami. Przy okazji jest szansa, że pozbędziemy się warstwy martwego naskórka czy sebum. Nie zapominajmy też o regularnym masowaniu skóry całej twarzy, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.

Najpopularniejsze zabiegi na okolicę oczu w gabinecie

Kobiety, które mają poważne problemy ze skórą w okolicach oczu odsyłamy przede wszystkim na konsultację do specjalisty. Nie warto decydować się na zabieg “w ciemno” na podstawie informacji zebranych w Internecie, ponieważ każdy przypadek, trzeba rozpatrywać indywidualnie. Decydując się na zabieg, warto udać się do specjalisty, a więc lekarza medycyny estetycznej. 


Najlepsze zabiegi na okolice oczu w Polsce to:

• nici liftingujące

• mezoterapia

• wypełnienie kwasem hialuronowym

• zabieg toksyną botulinową