Pielęgnacja skóry twarzy to podstawa higieny każdej kobiety. Po przekroczeniu 40 roku życia, ze względów naturalnych skóra traci systematycznie swoją jędrność. Innym problemem jest odwodnienie, co również niekorzystnie wpływa na jej wygląd. Jak sprawić, aby po 40-tce nasza skóra prezentowała się dobrze? Jak się okazuje jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Dlaczego skóra twarzy się starzeje?

Anna Jantar śpiewała kiedyś, że “nic nie może wiecznie trwać”. Słowa te doskonale pasują do kobiecej urody, która z czasem niestety częściowo traci na swoim blasku. Oczywiście istnieje szereg działań profilaktycznych, które mogą powstrzymać proces starzenia się, jednak drogie Panie wieku nie oszukamy. Nie oznacza to, jednak, że nie warto przedłużyć sobie “kobiecego resursu” o ładnych parę lat. Jest na to kilka sposobów, ale zanim je poznamy, warto dowiedzieć się dlaczego nasza skóra się starzeje? 


Przyczyn starzenia się skóry jest co najmniej kilka. Po pierwsze czynnikiem, który ma duży wpływ na wygląd skóry twarzy jest kolagen. Po 40-tce nasze komórki mają go mniej, co oznacza, że ich zdolność do regeneracji jest ograniczona. Do tego dochodzą również różnego typu sytuacje życiowe np. ciąża czy stres w pracy, które siłą rzeczy wpływają na jej wygląd. Inne czynniki nasilające proces starzenia to nałogi – tak drogie Panie lampka wina co wieczór i papierosy elektroniczne także bywają szkodliwe (nawet bardzo).

Jak dbać o dojrzałą cerę po 40-tce?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie tego artykułu proces starzenia się można istotnie spowolnić. Profilaktyka to słowo klucz, a zacząć ją należy od prostych, codziennych działań.. Ważna jest tutaj systematyczność i odpowiednie podejście do skóry zarówno w okresie cieplejszym, jak i tym jesienno-zimowym.

Po osiągnięciu 40 roku życia pielęgnacja skóry powinna być bardziej regularna… ale i przemyślana. Zmarszczki mimiczne, bruzdy, utrata jędrności, odwodnienie – to tylko niektóre problemy, z którymi musi mierzyć się kobieta po czterdziestce. Pielęgnację skóry powinniśmy zacząć od… zabiegów domowych.

Domowe sposoby na pielęgnację skóry

Zacznijmy od systematycznego nawadniania skóry, przynajmniej 2 razy dziennie. Woda powinna zostać związana w głębszych partiach skóry. Wskazany jest prysznic poranny jak i wieczorny, a także dokładne przemycie twarzy. W medycynie estetycznej istnieje pojęcie Skin-plumpingu, czyli zaopatrzania omórek skóry w wodę, wręcz pompowanie ich wodą.

Kolejnym punktem na naszej checkliście powinno być stosowanie odpowiednich kremów. Dobry krem do twarzy, to krem o odpowiedniej konsystencji. Krem przeciwzmarszczkowy 40+ powinien w swoim składzie zawierać peptydy, które pobudzają komórki do produkcji kolagenu. Istotne jest to, aby używać dwóch typów kremu: na noc i na dzień, ponieważ pamiętajmy, że za dnia skóra narażona jest na promieniowanie słoneczne. Warto pamiętać także o używaniu kremu dedykowanego pod oczy, gdyż skóra pod oczami jest bardziej wrażliwa, a co za tym idzie podatna na działanie czynników zewnętrznych. 

Zabiegi na poprawę skóry po osiągnięciu 40 roku życia

Jeśli domowe sposoby okażą się niewystarczające, niezbędne będą zabiegi medycyny estetycznej na skórę. Medycyna estetyczna twarzy rozwija się w niesamowitym tempie. Jakie są najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne na twarz, które z pewnością pomogą naszej skórze się odmłodzić? Wymienić tutaj należy przynajmniej kilka z nich:

• mikrodermabrazję zwaną też peelingiem mechanicznym;

• zabiegi z użyciem kwasów (peeling chemiczny);

• mezoterapię igłową;• przedłużanie rzęs;
• regulację i hennę brwi;

Wymienione wyżej zabiegi cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientek. Jeśli jesteś kobietą po 40-tce i chcesz poprawić wygląd swojej skóry twarzy, umów się na wizytę u specjalisty, który z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję przy wyborze zabiegu.